Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci na bezpośredni kontakt z naturą i chęciom pokazania naszej pracy i naszej pasji szerszemu gronu odbiorców, w bieżącym roku szkolnym 2016/2017, nasze Koło Łowieckie „Cyranka Gdańsk” nawiązało współpracę z gdyńską Szkołą Podstawową nr 45. Do udziału i realizacji programu edukacyjnego „Myśliwi dzieciom” przystąpiła klasa III b. Przez cały rok szkolny dzieci pod kierunkiem wychowawczyni mgr Beaty Meronk-Pisarek oraz przy wsparciu i pomocy myśliwych z naszego koła zdobywały informacje na temat myśliwych i łowiectwa. Poznawały zwierzęta łowne żyjące w polskich łowiskach, uczyły się aktywnej ochrony zwierzyny i kształtowania środowisk jej bytowania, poznawały tradycje i język łowiecki. Myśliwi z naszego koła wspomagali pracę nauczycielki poprzez dostarczanie okazów do prezentacji, wzbogacanie i urozmaicanie zajęć pokazami gry na rogu, pomagali w przygotowywaniu lekcji pokazowych w terenie, przygotowywali konkursy wiedzowe i plastyczne. W czerwcu odbyło się uroczyste zakończenie programu połączone z wycieczką przyrodniczo-łowiecką. Na miejsce spotkania wybraliśmy wiatę myśliwską, którą właśnie wybudowaliśmy. Zaproszone na wycieczkę dzieci przyjechały z wychowawczynią i licznym gronem rodziców bardzo zainteresowanych naszym programem.

Dzieci przywitał prezes KŁ Cyranka Gdańsk Józef Szkwarek, łowczy Zbysław Pacewicz oraz myśliwi: Tadeusz Klinder, Kazimierz Wakuła i Radosław Pisarek. Myśliwi zaprezentowali się w strojach galowych, które wzbudziły zainteresowanie i podziw ośmiolatków. Dzieci oglądały sztandar Koła z pięknym wizerunkiem cyranki. Następnie przystąpiły do konkursu wiedzy o polskich łowiskach. Losowano pytania-okazało się, że dzieci wykazały się imponującą wiedzą z zakresu łowiectwa, którą zawstydziły dorosłych. Żartom i śmiechom nie było końca! Następnie wszyscy uczestnicy wycieczki wzięli udział w różnych zabawach , konkursach przygotowanych przez myśliwych. I tak; pokonywano na bosaka ścieżkę z szyszek, wbijano gwoździe na czas, rozpoznawano smaki z zasłoniętymi oczami, łowiono czereśnie bez użycia rąk. Rozwiązywano zagadki o tematyce łowieckiej i układano rozwiązania z drewnianych puzzli przygotowanych wcześniej przez myśliwych: „Każdy myśliwy i stary i młody prosi Go o wsparcie, gdy rusza na łowy”. Rozwiązaniem zagadki był oczywiście ŚWIĘTY HUBERT i to jego imię układali trzecioklasiści z drewnianych kręgów z wymalowanymi literami. Dzieci uporały się z zadaniem błyskawicznie! Uczestnicy wycieczki wzięli udział w pokazie psa tropiącego, spróbowali trudnej sztuki gry na rogu myśliwskim sygnałów łowieckich, wyruszyli na leśne podchody, podczas których musieli wykonać 13 zadań, które rozpoczynały się zagadkami o leśnej tematyce. Np. „Odgadnij nazwę zwierzęcia i ułóż napis wykorzystując znalezione materiały przyrodnicze: «Nie pali tytoniu a fajki zawsze ma przy sobie»”. Po podchodach na wszystkich czekała ugotowana na palenisku smaczna zupa.

Dzieci przygotowały również specjalne zadanie dla myśliwych. Musieli oni rozpoznać mieszkańców swojego obwodu po znalezionych w lesie odchodach. Panowie w mundurach nie tylko bezbłędnie rozwiązali zadanie przygotowane przez małych urwisów, ale też zaimponowali im, robiąc to bez zatykania nosa. Wesoła i radosna atmosfera towarzyszyła wszystkim przez cały dzień!

Na zakończenie dnia z leśną przygodą uczestnicy zostali nagrodzeni pięknymi dyplomami, myśliwi ufundowali także nagrody dla dzieciaków: bidony, czapki z daszkiem, peleryny przeciwdeszczowe, latarki czołówki i paski odblaskowe. Dzieciaki zmęczone, ale bardzo szczęśliwe wróciły bezpiecznie do Gdyni. Zadowoleni i nieco zaskoczeni informacjami, które zdobyli podczas wycieczki, rodzice dzieci poprosili o kontynuowanie programu w przyszłym roku w ich szkole. Uznaliśmy, że taka forma promowania kultury łowieckiej ma największe szanse na zapoznanie szerszego grona ludzi, którzy nie mają żadnego kontaktu z łowiectwem, z rzeczywistym obrazem polskiego myślistwa. Że pokazywanie dzieciom pracy wykonywanej na rzecz zwierzyny odczaruje nieco nieprawdziwy obraz polskiego myśliwego przedstawiany ostatnio w mediach. Członkowie naszego koła podjęli jednogłośnie decyzję o kontynuowaniu w takiej formie rozpoczętej wcześniej idei współpracy ze szkołami oraz rozszerzaniu jej o następne chętne do zaangażowania się w program szkoły. Mamy nadzieję, że nasz pomysł zainspiruje kolegów z innych kół do organizowania spotkań z dzieciakami w formie wycieczek szkolnych z konkursami i zabawami leśnymi.

Więcej zdjęć z wycieczki w galerii.